فیلم The nightmare before Christmas

فیلم The nightmare before Christmas ، یک فیلم استاپ موشن موزیکال تاریک آمریکایی محصول 1993 به کارگردانی هنری سلیک و تهیه کننده/نویسنده مشترک تیم برتون است. داستان جک اسکلینگتون، موجودی از “شهر هالووین” را روایت می‌کند که پورتالی را برای “شهر کریسمس” باز می‌کند و تصمیم می‌گیرد تعطیلات را جشن بگیرد. دنی الفمن موسیقی متن فیلم را نوشت و صدای خوانندگی جک و همچنین شخصیت‌های فرعی دیگر را ارائه کرد. بقیه صداپیشگان اصلی شامل کریس ساراندون، کاترین اوهارا، ویلیام هیکی، کن پیج و گلن شادیکس می‌باشند.

سال تولید فیلم The nightmare before Christmas

کابوس قبل از کریسمس در شعری توسط تیم برتون در سال 1982، زمانی که او به عنوان انیماتور دیزنی کار می‌کرد، سروده شد. با موفقیت وینسنت در همان سال، دیزنی شروع به توسعه The Nightmare Before Christmas به عنوان یک فیلم کوتاه یا 30 دقیقه‌ای ویژه تلویزیونی کرد. در طول سال‌ها، افکار برتون به طور مرتب به پروژه بازگشت و در سال 1990، برتون و دیزنی قرارداد توسعه‌ای منعقد کردند.

تولید در جولای 1991 در سانفرانسیسکو آغاز شد. استودیو والت دیزنی در ابتدا فیلم را از طریق تاچ استون پیکچرز منتشر کرد، زیرا استودیو معتقد بود این فیلم برای بچه‌ها بسیار تاریک و ترسناک خواهد بود. این اتفاق فقط در نسخه اصلی 1993 رخ داد، زیرا والت دیزنی پیکچرز از زمان انتشار مجدد سه بعدی فیلم مالک آن بود.

The Nightmare Before Christmas با موفقیت مالی و انتقادی روبرو شد. دیزنی از سال 2006 این فیلم را با فرمت سه بعدی دیزنی دیجیتال خود مجدداً منتشر کرده است و اولین انیمیشن استاپ موشن است که به طور کامل به سه بعدی تبدیل شده است.

توصیف دنیای فیلم The nightmare before Christmas

فیلم The Nightmare درباره شهر هالووین، دنیایی رویایی پر از شهروندانی مانند هیولاهای تغییر شکل یافته، ارواح، غول‌ها، اجنه، خون آشام‌ها، گرگینه‌ها و جادوگران است. جک اسکلینگتون (پادشاه کدو تنبل) آن‌ها را در جشنی ترسناک در هر جشن هالووین رهبری می کند، اما او از این روال سال به سال خسته شده است. او که در جنگل خارج از مرکز شهر سرگردان است، به طور تصادفی دریچه‌ای به “شهر کریسمس” باز می‌کند.

جک تحت تأثیر احساس و سبک کریسمس، یافته‌های خود و درک خود از جشن‌ها را به ساکنان شهر هالووین ارائه می‌دهد. آن‌ها نمی‌توانند معنای او را درک کنند و هر چیزی را که او می‌گوید با ایده خود از هالووین مقایسه می‌کنند.

داستان فیلم The nightmare before Christmas

وسواس جک نسبت به کریسمس باعث می‌شود که او نقش بابانوئل را غصب کند. به هر ساکن یک وظیفه محول می‌شود، در حالی که سالی، یک زن عروسکی پارچه‌ای که توسط دانشمند دیوانه شهر خلق شده است، شروع به علاقه ورزیدن نسبت به جک می‌کند. با این حال، او به تنهایی می‌ترسد که برنامه‌اش فاجعه بار شود.

جک به لاک، شوک و بارل سه نفر از بچه های بداخلاق مأمور می‌دهد تا بابانوئل را ربوده و به شهر هالووین برگردانند. بر خلاف میل جک و عمدتاً برای سرگرمی آن‌ها، این سه نفر بابانوئل را به اوگی بوگی تحویل می‌دهند؛ مردی معتاد به قمار که قصد دارد با جان بابانوئل بازی کند.

شب کریسمس فرا می‌رسد و سالی تلاش می‌کند جک را با مه متوقف کند، اما او با سورتمه‌ای تابوت مانند که توسط گوزن‌های شمالی کشیده شده است، به آسمان می‌رود و سگ ارواحش زیرو را هدایت می‌کند. او شروع به تحویل دادن هدایا به کودکان در سراسر جهان می‌کند، اما هدایا (سرهای کوچک شده، مارهایی که درخت کریسمس می‌خورند و …) فقط گیرندگان را وحشت زده می‌کنند.

عملیات نجات بابانوئل

اعتقاد بر این است که در فیلم The Nightmare، جک یک شیاد است که سعی می‌کند از بابانوئل تقلید کند و ارتش به حالت آماده باش می‌رود تا او را در آسمان منفجر کند. سورتمه مورد اصابت گلوله قرار می‌گیرد و شهروندان هالووین او را مرده فرض می‌کنند، اما در واقع او از سقوط جان سالم به در برده و در یک گورستان فرود آمده است. اگرچه او از شکست برنامه خود افسرده شده است، اما به سرعت روحیه قدیمی خود را به دست می‌آورد و ایده‌های جدیدی برای هالووین آینده ارائه می‌دهد. سپس با عجله به خانه برمی‌گردد تا بابانوئل را نجات دهد و اوضاع را درست کند.

در همین حال، سالی تلاش می کند تا بابانوئل را آزاد کند، اما توسط اوگی دستگیر می‌شود. جک به داخل لانه می‌لغزد و آنها را آزاد می‌کند، سپس با عصبانیت با اوگی روبرو می‌شود. تقریباً بلافاصله، اوگی با زدن دکمه‌ای به شکل عنکبوت، تله‌ای غافلگیرکننده به جک می‌زند.

برخی از کارت‌های بازی فلزی در لباس هر پادشاه، ظاهر می‌شوند اما شمشیرهای آنها شروع به چرخیدن دیوانه وار می‌کند. اوگی می‌تواند از شمشیرها پیشی بگیرد، اما جک می‌تواند با چرخاندن بدنش به دور شمشیرها، از این مسیر پیروی کند. سپس اوگی دکمه دیگری را می‌زند و سه گاوچران روباتیک با جمجمه‌ها به سمت جک شلیک می‌کنند، اما او فقط از بالای بازوی روبات‌ها می‌پرد و تعادل خود را حفظ می‌کند.

کابوس قبل از کریسمس

اوگی متوجه می‌شود که خودش در حال نزدیک شدن به خط آتش است. او به دنبال دکمه سوم می‌رود، اما کیسه‌اش باز می‌شود. اوگی به موقع از بازوهای گاوچران ربات می‌پرد.

در فیلم The nightmare before Christmas می‌بینیم؛ اوگی خود را بالای پنجه چرخان پرتاب می‌کند و سعی می‌کند فرار کند. جک، با این حال، با عصبانیت روی نخ شل می‌چرخد، که پوشش بیرونی اوگی را باز می‌کند و همه حشرات درون او را بیرون می‌ریزد. اکثر حشرات به داخل گدازه می‌افتند، جایی که قرار بود سالی و بابانوئل در آن بیفتند، در حالی که بقیه موفق به فرار ازخرابه می‌شوند.

با رفتن اوگی، بابانوئل قبل از اینکه هدایای مناسب را به بچه‌های دنیا تحویل دهد، جک را سرزنش می‌کند. او باعث می‌شود تا برف بر فراز شهر هالووین ببارد تا نشان دهد که هیچ احساس سختی بین او و جک وجود ندارد. مردم شهر ابتدا با برف گیج می‌شوند، اما با خوشحالی شروع به بازی می‌کنند.

جک پس از دیدن دکتر با ساخته جدیدش، سالی را که به سمت قبرستان می‌رود دنبال می‌کند. پس از توقف کوتاه سالی در بالای تپه بزرگ قبرستان، جک به همان اندازه که علاقه سالی واکنش نشان می‌دهد. همانطور که آن‌ها به عشق خود اعتراف می کنند، یکدیگر را در آغوش می‌گیرند و زیر ماه کامل در گورستان می‌بوسند.

ساخت فیلم The nightmare before Christmas

سازندگان فیلم The nightmare before Christmas ، یک فیلم استاپ موشن موزیکال تاریک آمریکایی محصول 1993 به کارگردانی هنری سلیک و تهیه کننده/نویسنده مشترک تیم برتون است. 227 عروسک برای نمایش شخصیت‌های فیلم ساختند. جک اسکلینگتون “حدود چهارصد سر” داشت که امکان بیان هر احساسی را فراهم می‌کرد. حرکات دهان سالی “از طریق روش جایگزینی متحرک شد. در طول فرآیند انیمیشن، تنها “ماسک” صورت سالی برداشته شد تا نظم موهای بلند و قرمز او حفظ شود. سالی ده نوع چهره داشت.

مجسمه استاپ موشن جک اسکلینگتون در جیمز و هلوی غول پیکر (همچنین به کارگردانی سلیک) به عنوان یک کاپیتان مرده دزد دریایی مورد استفاده مجدد قرار گرفت.

برای خواندن مطالب سینمایی به سایت پوفیلمو مراجعه کنید.

درباره‌ی horie

همچنین ببینید

Sonic the Hedgehog 2

معرفی و بررسی فیلم Sonic the Hedgehog 2| سونیک خارپشت 2

Sonic the Hedgehog 2 یک فیلم کمدی اکشن ماجراجویی محصول سال ۲۰۲۲ است که بر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *