فیلم requiem for a dream و مشکل اعتیاد

فیلم requiem for a dream، به کارگردانی دارن آرونوفسکی؛ فیلمی فلسفی و همچنین Trainspotting است. موضوعات آن در واقع درمورد جوانان معاصر قرار دارد: رسانه‌ها، مواد مخدر، رابطه جنسی. اما فراتر از آن، Requiem تأملی بر اعتیاد، بیگانگی و مالکیت خود است. آرونوفسکی از نظر بصری و زیبایی، فوریت نیاز را مطرح می‌کند: وسواس مصرف، سرعت اجرا، موسیقی، برنامه‌های مونتاژ نشان می‌دهد که از دست دادن شخصیت‌ها در ابتدا آهسته است؛ سپس در پایان بیداد می‌کند. او افراط را با افراط محکوم می‌کند. تصویر به عنوان مغز متفکر شخصیت‌ها اشباع می‌شود.

خلاصه فیلم requiem for a dream

هر شخصیت اعتیاد خاص خود را دارد:

مادر قهرمان (سارا گلدفرب): بیوه و فقیر، او وابسته به تلویزیون است زیرا تلویزیون به او دستور می‌دهد جوان و زیبا بماند. به عنوان یک دستور ضروری: “بدون گوشت قرمز، بدون شکر، …”. روزهای او با مشاهده برنامه‌های رژیم غذایی معنا پیدا می‌کند. او مراجع پزشکی است که داروهای ضد اشتها اعتیادآور (آمفتامین) را تجویز کرده است. او فکر می‌کند نمایش، به طرحی از زندگی درونی او تبدیل می‌شود. برای مثال، شخصیت‌های تلویزیونی به معنای واقعی کلمه در اتاق نشیمن او پرتاب می‌شوند و به فضای داخلی آن حمله می‌کنند. این فیلم آرونوفسکی به معنای از دست دادن واقعیت است. البته، سیستم کار می‌کند اما این داروها باعث می‌شوند که او ارتباط خود را با واقعیت از دست بدهد. پایان او غم انگیز خواهد بود: لوبوتومی پیشانی و زندگی در بیمارستان روانی.

 

بررسی شخصیت‌های فیلم requiem for a dream

هری گلدفارب (جارد لتو): هری فارغ التحصیل دانشگاه است، اما با دوستش تایرون و دوست دخترش ماریان مواد مخدر می‌زند. این دارو در ابتدا به عنوان یک تفریح و فرار از واقعیت، بازیگوشانه ارائه می‌شود. سپس چشم انداز تجاری مطرح می‌شود، زیرا او و تایرون ایده فروش هروئین را دارند. آن‌ها دنیای فروشندگان مواد مخدر را کشف می‌کنند، خشن و بی رحم. هری همچنین یک مصرف کننده عمده‌ فروش است.

روایت ماریان و تایرون

ماریان: از نظر خلق و خوی هنری است. ماریان به تدریج تمایل به مواد مخدر پیدا می‌کند و در نهایت با فحشا برای بدست آوردن آن‌ها تلاش می‌کند. از طریق ماریان، ما درک می‌کنیم که این دارو همچنین به معنای نفی خلاقیت است طوریکه اگر پیش زمینه خلاقیتی در فرد باشد با مصرف مواد دیگر نمودی نخواهد داشت.

تایرون: لطافت روحی تایرون از طریق تکرار خاطرات دوران کودکی‌اش است؛ زمانی که شیرینی توسط مادرش محافظت می‌شد. سوء مصرف مواد او را به زندان کشاند؛ جایی که او نژادپرستی و تنهایی را تجربه خواهد کرد. با این اوصاف، او نیاز به درمان دارد و زندان آینده‌ای روشن تری برای او خواهد بود.

فیلم requiem for a dream روایت داستان یک جامعه سرخورده است که در آن خوشبختی زودگذر است. بدتر فتح شادی است که آن‌ها را به تدریج می‌بلعد و از بین می‌برد. بنابراین تکامل آن‌ها کاملاً پس‌رونده است.

واقعیت و فراتر از آن

پوستر فیلم requiem for a dream نیز بسیار جالب است: یک چشم انداز نمادین، ​​چشم را آینه روح می‌دانند. اما در نزدیکی عنبیه، چشم به احتمال زیاد به سمت هری گلدفارب متمایل است؛ دو نکته مهم وجود دارد. از یک طرف، مردمک متسع نفوذی سیاه است. از سوی دیگر با دقت در بازتاب کوچک عنبیه، آسمانی آبی با ابرها، نمادی برتر از یک رویا و حتی فراتر از یک رویا وجود دارد. تضاد بین مردمک سیاه گشاد شده، نشانه‌ای از ادراک تغییر یافته و آسمان آبی به عنوان بازتاب روح سردرگم بین رویا و واقعیت، بین درک واقعیت و شبیه سازی‌ها است. شخصیت‌ها با دخالت یک ماده یا شیء، اعم از هروئین یا تلویزیون، واقعیت را آزمایش می‌کنند. جهان بینی آن‌ها مخدوش است.

بازگشت به واقعیت

به طور نمادین، ​​دقیقه‌های پایانی نیز شاهد یک دیدگاه احساسی هستیم. نما از بالا فیلمبرداری شده، هر شخصیت در وضعیت جنینی روی تخت یا مبل فرود می‌آید که از قضا برای خواب و رویا بسیار مناسب است. این موضع لزوماً به نقطه نهایی پس‌روی آن‌ها اشاره می‌کند؛ یعنی امنیت در رحم مادر.

نتیجه‌گیری در مورد مرثیه برای یک رویا

قابل درک است که فیلم requiem for a dream در مورد مواد مخدر نیست، بلکه یک فیلم در مورد اعتیاد و مدرنیته است. در مرثیه برای یک رویا، محکومیت جامعه واضح است: فرد تنها، بدون بازگشت، قادر به تشخیص درست و نادرست نیست. جهان ما از نظر آرونوفسکی، دیونیسوسی و بیگانه کننده است. برای شناخت آثار سینمایی برتر دنیا با پوفیلمو همراه باشید.

درباره‌ی horie

همچنین ببینید

فیلم برادران لیلا

معرفی و بررسی فیلم سینمایی برادران لیلا در سایت پوفیلمو

فیلم برادران لیلا داستان فرو افتادن خانواده‌ای آسوده‌خاطر را روایت می‌کند. در این خانواده‌ی رو …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *