فیلم خواهران غریب یک اثر سینمایی محبوب در تمام دوران

فیلم خواهران غریب با حضور خسرو شکیبایی و بازی افسانه بایگان و هنرنمایی خواهران علی‌یاری، برای همیشه فیلم دوست داشتنی نوجوانان و بزرگسالان است. این فیلم از رمان خواهران غریب اریش کستنر اقتباس شده که در سال 1374 در سینماهای ایران اکران شد.

فیلم خواهران غریب با هنرنمایی دو خواهر دوقلو

من نمیدانم و یادم رفته نسرین بود یا نرگس که پیش پدر یا مادر جا مانده بود. اما این دو در حیاط مدرسه متوجه شباهتشان میشوند و قل یکدیگر بودن را درمی‌یابند. آن‌ها متوجه می‌شوند به خاطر جدایی پدر و مادرشان از هم دور افتاده‌اند.

افسانه بایگان‌ مادر و در حال خیاطی. خسرو شکیبایی پدر و آهنگساز با نوای صد دانه یاقوت و دسته‌هایی که جدا افتاده‌اند و “مادر من، مادر من” با بازی پروین دخت یزدانیان در نقش مادربزرگ بازیگران اصلی این فیلم نوستالژیک هستند.

آهنگ روایت فیلم خواهران غریب

شاید به علت نوازنده بودن پدر در فیلم خواهران غریب ما مدام با ریتم آهنگ‌ها و ترانه‌های شاد مواجهیم اما صحنه‌های تراژیک نیز از آن دور نیست. اینکه نرگس و نسرین از بیماری آسم رنج می‌برند، یا اینکه از دید پدر و مادرشان گم می‌شوند. وقتی جایشان را عوض می‌کنند نسرین وارد دنیای نرگس می‌شود. نرگس وارد دنیای نسرین می‌شود. گذشتن از پارچه ها و تور سفید، دست کشیدن بر کلاویه‌های پیانو، نت انار و دنبال یاقوت دانه‌ها گشتن در دنیای موسیقی و به هم رساندن آدم‌هایی که با هم سر لج افتاده‌اند و جهان دو خواهر خوش ذوق را کور کرده‌اند.

کارگردانی و پایان فیلم

در این میان مادربزرگ به همکاری با بچه‌ها برمی‌خیزد. پس از دنبال کردن و نیافتن‌ بچه‌ها بالاخره زوج در جایی به این نتیجه می‌رسند که شاید جدایی تصمیم اشتباهی بود، در نهایت نیز خانواده گردهم جمع می‌شوند. مطالب سینمای ایران و جهان را در سایت پوفیلمو دنبال کنید.

بخشی از ترانه‌ای که در فیلم خواهران غریب خوانده می‌شود:

بازنکن دهن// بامن حرف نزن

حسود نیاسود// این چه کاری بود

چه دیر و چه زود

دلا میشه روشن

آای قهرنکن تو با من.

فیلم به کارگردانی کیومرث پوراحمد نامزد دریافت سیمرغ بلورین برای بهترین نمونه فیلم در جشنواره بین‌المللی فیلم فجر در سال 1375 شد. همچنین برنده جایزه سیمرغ بلورین برای بهترین کارگردانی فیلم فجر شد.

درباره‌ی horie

همچنین ببینید

فیلم برادران لیلا

معرفی و بررسی فیلم سینمایی برادران لیلا در سایت پوفیلمو

فیلم برادران لیلا داستان فرو افتادن خانواده‌ای آسوده‌خاطر را روایت می‌کند. در این خانواده‌ی رو …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *